Yüz/Şahıs Karşılaştırma

Yüz/Şahıs Karşılaştırma

 

Adli vakalar da olayların aydınlatılması ve çözülmesi için kamera kayıtları çok önemli delil olarak yer almaktadır. Şahıslar ile görüntüler de yer alan şahısların karşılaştırılması zor ve teknik bir işlemdir. Her insan yüzü, kendine özgü özelliklere sahiptir. Yüz, insan vücudunun en tanımlanabilir olan bölümüdür. Halk arasında dahi insanların birbirlerini tarif etmede başvurdukları kısım genellikle yüz olmaktadır. Bu özelliği itibariyle yüz karşılaştırmaları adli bilimlerin temel konularından birisi olan kimliklendirme açısından büyük önem arz etmektedir.

Yüz, dinamik ve değişken bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bazı sebeplerden dolayı iki fotoğraf arasında olan değişiklikler kolayca görülebilmektedir. Örnek olarak bu faktörler yaş, kilo, patolojik nedenler gibi fiziksel nedenlerden veya ışık, kameraya uzaklık, kafanın açısı gibi harici nedenlerden de kaynaklı olabilmektedir. Ayrıca yüzün özellikleri yaşam tarzına ve bazı dış faktörlere bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Sigara, alkol tüketimi, uyuşturucu tüketimi, güneş tahribatları, ilaç kullanımı ve kilo değişimi gibi konular yüzün görünümünü değiştirebilmektedir.

Yüz/Şahıs karşılaştırma her türlü görüntü ve fotoğraflarda yer alan şahısların, yüz karşılaştırma incelemesi sonucunda aynı veya farklı olup olmadıklarının tespitine yönelik incelemedir. Bu inceleme de görüntü kare kare gözden geçirilir. Tespit edilen kareler üzerinde ışık, netlik, yeniden boyutlandırma, netlik gibi iyileştirmeler yapıldıktan sonra şahısların görüntü de görünen yüzü ile fotoğraflar da yer alan şahıslar teknik olarak karşılaştırma tablosuna göre karşılaştırılır.